gündem

Bumerang - Yazarkafe

...

...

7 Mart 2010 Pazar


ANANASIN FAYDALARI
Anayurdu Amerika’nın tropik bölgeleri olan ananas,içinde bulundurduğu protein sindiren enzim olan bromelain sayesinde sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz, vücutta meydana gelebilecek iltihapları ve şişkinlikleri de etkili bir biçimde azaltır. Özellikle sinüzit, bademcik iltihabı, gut hastalığı, mafsal iltihabı yada yaralanma veya ameliyatlardan sonraki iyileşme dönemlerinde ananasın faydalı olduğu bilinmektedir.
>Ananasın içerdiği zengin B vitamini cildi etkili bir şekilde nemlendirir ve saçı da parlatır.

>Bunun yanı sıra ananas stresin giderilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine de yardımcı olur.
>Ananas kan dolaşımını hızlandırarak hem tansiyonu, hem de kandaki yağ oranını düşürmede etkili olabilir.
>Ananas az bulunan bir mineral olan manganezin mükemmel bir kaynağıdır. Manganez enerji üretimi ve antioksidan müdafası için gerekli olan birkaç enzim yönünden çok değerli kofaktördür. Manganeze ilave olarak ananas, yine enerji üretimi için gerekli olan ve enzimatik reaksiyonlarda kullanılan B vitaminleri olan thiamin ve riboflavin açısından da zengindir.
>Vücuttaki yağı azaltarak kanser riskini azaltır. Lifli bir besin olduğu için kroner kalp hastalıkları riskini azaltır. Doymuş yağ oranını ve kolestrolü düşürdüğü için yine kroner kalp hastalığı riskini azaltır. Vücutaki sodyum oranını azalttığı için de yüksek tansiyon riskini azaltır.
>Bromelinin kas ağrılarını giderici özelliği vardır.
>Ateş, boğaz ağrısı, öksürük gibi sorunlarda bir bardak taze ananas suyu rahatlatıcı etki gösterir.
>Selülitin meydana gelişini önleyici etkisi bulunur.
ANANAS NASIL KESİLİR
Bütün ananasın öncelikle yeşillik kısmı kesilir, ardından kalın kabukları dikkatli bir şekilde fotoğraftaki gibi kesilip, köşelerde kalan dikenli kısımlar alınır. Kabuklarından ayrılan ananas dilimlenir ve sert olan orta kısmı çıkarılır,ben kabak oyucuyla çıkardım,eğer bu yoksa bıçak yardımıyla yuvarlak şekilde kesebilirsiniz. Eveeeet ,afiyet olsun.
Ananası meyva olarak yiyebileceğiniz gibi, meyva salatalarındada kullanabilirsiniz.

2 yorum:

umutluhayat dedi ki...

bu güel bilgiler için çpk teşekkür ederim.bende ananas severlerdenim

Eylem dedi ki...

dünya kadınlar günümüz kutlu olsun.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...