gündem

Bumerang - Yazarkafe

...

...

14 Şubat 2013 Perşembe

KUMRAL ADA-MAVİ TUNA

Bir salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle sarsıldı. Oysa gerçeği biliyordum ama bana kimse tek bir şey sormamıştı. Onu mahkum etmişlerdi! Kapı çalındı. İki asker beni almaya gelmişti. İç savaş çıkmış, seferberlik ilan edilmişti. Bunu bekliyordum. Hiç şaşırmadım. Bunu uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordum. Hazırlandım ve o salı sabahı evden çıktım."

Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuktaki evinden apar topar alınıp, askere götürülür. O, bunun bir kabus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır.

Kumral Ada - Mavi Tuna, iç savaşın içimizde ve dışımızda, bireysel ve toplumsal olarak yarattığı yangınları umutsuz bir aşk üçgeni ekseninde anlatan sarsıcı bir roman.

Ayrı hayatların, aynı noktada birleştiği,hayatlarının en güzel anlarını yaşarken parçalanan kalplerin hikayesi mükemmel bir dille anlatılıyor.
Buket Uzuner in birçok romanını okudum, ama Kumral Ada,Mavi Tuna romanının sinemaya aktarılmasında bence geç bile kalınmış.

Okunmasını mutlaka tavsiye ediyorum.

1 yorum:

naciye dedi ki...

Böyle güzel bir romanı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim Esra Hanım,seçimleriniz çok güzel..Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...